Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP Ιαπωνίας: Η Mercedes το 1-2 με Hamilton και Rosberg

Μετά την αποτυχία της Mercedes στο GP της Σιγκαπούρης -την μεγαλύτερη για την Γερμανική ομάδα στη σεζόν- τα «ασημένια βέλη» επέστρεψαν και πάλι στην κορυφή, κατακτώντας τις δύο πρώτες θέσεις στο Ιαπωνικό Grand Prix.
Του Δημήτρη Σπυράκη
Ο Lewis Hamilton αύξησαν το προβάδισμά του στη βαθμολογία των οδηγών με 48 βαθμούς με τη νίκη του στο Ιαπωνικό GP με τον ομόσταυλό του Nico Rosberg να σώζει τα προσχήματα, από το κακό του ξεκίνημα και την απώλεια θέσεων από την μεταξύ τους μάχη αμέσως μετά το πράσινο φως της εκκίνησης. Η 8η νίκη του Hamilton στη σεζόν ήταν και η 41η της καριέρας του, πιάνοντας το ρεκόρ καριέρας του ήρωά του, αείμνηστου Ayrton Senna. Ο Rosberg ξεκίνησε από την pole position, αλλά μια γρήγορη εκκίνηση του Βρετανού οδήγησε τους δύο οδηγούς της Mercedes τροχό με τροχό στον 1ο γύρο όταν ο Rosberg πήρε ανοιχτά την 2η στροφή. Ήταν μια τολμηρή κίνηση αλλά δίκαιη για τον Hamilton που άφησε τον Rosberg πιο έξω στην πίστα που τον έριξε στην 4η θέση. Ο Rosberg στη συνέχεια έπρεπε να παλέψει με τους Valtteri Bottas και Sebastian Vettel για να εξασφαλίσει τη 2η θέση πριν την καρό σημαία.

Ο Vettel πήρε την 3η θέση στον αγώνα για λογαριασμό της Ferrari, στην οποία πρόσθεσε τους βαθμούς της 4ης θέσης ο έτερος οδηγός της Ιταλικής ομάδας, Kimi Raikkonen. Πιο πίσω, στην 5η θέση τερμάτισε ο Bottas. Ο Nico Hulkenberg, που έκανε ένα καλό ξεκίνημα από την 13η θέση στο grid, τερμάτισε 6ος, μπροστά από τις δύο Lotus των Romain Grosjean και Pastor Maldonado, ενώ ο Max Verstappen με μια εντυπωσιακή κίνηση στον team-mate του Carlos Sainz Jr. στο τελικό σικέιν με 8 γύρους να απομένουν, πήρε την 9η θέση, αφήνοντας τον νεαρό Ισπανό οδηγό να συμπληρώσει την βαθμολογούμενη 10άδα, στην οποία για άλλη μια φορά δεν κατάφεραν να μπουν οι πιλότοι της McLaren, Fernando Alonso και Jenson Button. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Alonso είχε καταφέρει να ανέβει μέχρι την 9η θέση, όμως τερμάτισε 11ος πίσω από τον ομοεθνή του Sainz Jr., βελτιώνοντας την θέση του από την εκκίνηση (12ος), ενώ ο Button τερμάτισε στην 16η θέση Πάντως, έχει αρχίσει η «γκρίνια» στην McLaren.

Μετά την προσπέραση του Hamilton στον Rosberg από την αρχή του, ο Βρετανός πιλότος της Γερμανικής ομάδας δεν απειλήθηκε για την 1η θέση και κατ’ επέκταση για τη νίκη στον αγώνα. Ο Rosberg πέρασε τον Bottas για την 3η θέση με αποφασιστική κίνηση στον τελικό σικέιν στον 17ο γύρο και στη συνέχεια έβαλε πλώρη να πιάσει και τον Vettel. Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes μπήκε στα pits για 2η φορά στον 29ο γύρο και πίεσε στο όριο για να βεβαιωθεί ότι ο Vettel θα εμφανιστεί πίσω του, μετά το 2ο pit stop της Ferrari του, που ήταν προγραμματισμένο να γίνει έναν γύρο αργότερα από αυτό του Rosberg, του οποίου η διαφορά με τον Hamilton ήταν τότε 9,2’’ αλλά οποιαδήποτε ελπίδα να κλείσει τη μεταξύ τους διαφορά εξαφανίστηκε, όταν ο Βρετανός αύξησε το προβάδισμά του 1,4’’ στο επόμενο γύρο, πριν φτάσει η διαφορά τους στα 18,9’’ στο τέλος του αγώνα.

Η μάχη μεταξύ των δύο Mercedes δεν ήταν η μόνη στο ξεκίνημα του αγώνα. Πιο πίσω, Daniel Ricciardo και Felipe Massa είχαν επαφή, αρχικά το εμπρός δεξί μέρος του μονοθέσιου του Βραζιλιάνου πιλότου της Williams με το πίσω αριστερό μέρος της Red Bull του Ricciardo, καθώς ο Αυστραλός προσπάθησε να χωθεί ανάμεσα στη Williams και την Ferrari του Raikkonen, για να αξιοποιήσει στο έπακρο την καλή του εκκίνηση. Και τα δύο μονοθέσια υπέστησαν κλαταρίσματα κι έπεσαν πίσω στην κατάταξη, με τον Ricciardo να τερματίζει 15ος και ο Massa 17ος. Ο Sergio Perez ήταν στην εξωτερική πλευρά στη στροφή σύγκρουσης που ενεπλάκησαν οι Hulkenberg και Sainz Jr. Ο Perez έπεσε στην 18η θέση στον 1ο γύρο, αλλά ήταν σε θέση να ανακάμψει φτάνοντας 12ος μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μόνον ο Felipe Nasr αποσύρθηκε από τον αγώνα, όταν αυτός επέστρεψε στα pits με 4 γύρους να απομένουν. Ο Stevens κατάφερε να κρατήσει την δική του Manor Marussia έξω από τα εμπόδια, όταν περιστράφηκε στην έξοδο της στροφής 130R. Το αυτοκίνητο κινήθηκε πλαγίως κατά μήκος της παρακάτω ευθείας, πριν ο Stevens καταφέρει να κάνει διόρθωση και να συνεχίσει, έστω και πίσω από τον ομόσταυλό του Alexander Rossi ο οποίος πιεζόταν μέχρι τότε. Μετά το Ιαπωνικό GP, το κομβόι της Formula 1 μεταφέρεται στη Νότια Ρωσία για το GP της πίστας του Sochi, 2 εβδομάδες μετά, την Κυριακή 11 Οκτωβρίου (2015).

Αποτελέσματα
1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1.28’06’’508, 2. Nico Rosberg (Mercedes) +18’’964, 3. Sebastian Vettel (Ferrari) +20’’850, 4. Kimi Raikkonen (Ferrari) +33’’768, 5. Valtteri Bottas (Williams) +36’’746, 6. Nico Hulkenberg (Force India) +55’’559, 7. Romain Grosjean (Lotus) +1’12’’298, 8. Pastor Maldonado (Lotus) +1’13’’575, 9. Max Verstappen (Toro Rosso) +1’35’’315, 10. Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso) +1 γύρο.

Βαθμολογία Οδηγών
1. Hamilton 277, 2. Rosberg 229, 3. Vettel 218, 4. Raikkonen 119, 5. Bottas 111, 6. Massa 97, 7. Ricciardo 73, 8. Kvyat 66, 9. Grosjean 44, 10. Perez 39, 11. Hulkenberg 38, 12. Verstappen 32, 13. Nasr 17, 14. Maldonado 16, 15. Sainz Jr. 12, 16. Alonso 11, 17. Ericsson 9, 18. Button 6.

Βαθμολογία Κατασκευαστών
1. Mercedes 506, 2. Ferrari 337, 3. Williams 208, 4. Red Bull 139, 5. Force India 77, 6. Lotus 60, 7. Toro Rosso 44, 8. Sauber 26, 9. McLaren 17.

ΣΧΟΛΙΑ
Δημήτρης Σπυράκης: Η βροχή που δεν ήρθε!
Μετά την διαδικασία ελεύθερων δοκιμών που έγιναν υπό βροχή και είδαμε ανατροπή στους χρόνους, περιμέναμε μια βροχούλα στον αγώνα, που δεν είχε αποκλειστεί ως ενδεχόμενο στον αγώνα. Πηγαίνοντας στις κατατακτήριες δοκιμές με στεγνές συνθήκες, οι Mercedes αξιοποίησαν εδώ το πλεονέκτημά τους και στρογγυλοκάθισαν στην 1η σειρά της εκκίνησης του αγώνα, με ό,τι ακολούθησε στη συνέχεια. Αν, λέω αν, είχαμε την εμφάνιση βροχής, πόσο διαφορετικό θα μπορούσε να ήταν το αποτέλεσμα; Ή, έστω, πόσο περισσότερο θέαμα θα είχαμε; Από την άλλη, αν και η πίστα είναι πλέον γρήγορη, δεν είχαμε κάποιο ατύχημα, που να επέβαλε την είσοδο ενός αυτοκινήτου ασφαλείας, το οποίο θα ισορροπούσε τις διαφορές και θα αναζωπύρωνε τον ανταγωνισμό. Απουσία όλων των παραπάνω, κι αυτός ο αγώνας ήταν χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, πολύ περισσότερο όταν τα προσπεράσματα ουσίας, όπως αυτό του Rosberg στον Vettel, έγινε κατά την διαδικασία των pit stops. Ας ελπίσουμε για μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο Sochi που ακολουθεί.

(Το θέμα αυτό αναρτήθηκε την 27/09/2015, 11:55 μμ.)