IX Auto Logo

Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP Βρετανίας: Νίκη του Hamilton μπροστά στο κοινό της πατρίδας του

Ο Lewis Hamilton πήρε τη νίκη στο Βρετανικό Grand Prix στη φημισμένη πίστα Silverstone, την οποία πανηγύρισε έξαλα μπροστά στο ένθερμο κοινό της πατρίδας του, μειώνοντας τη διαφορά του από τον Nico Rosberg στους 4 βαθμούς.
Του Δημήτρη Σπυράκη
H 2η θέση του Rosberg είναι υπό έρευνα από τους αγωνοδίκες, μετά τις οδηγίες που του έδωσε ο μηχανικός του για το πώς να διαχειριστεί ένα θέμα στο κιβώτιο ταχυτήτων του μονοθέσιού του στους τελευταίους γύρους του αγώνα. Ο Rosberg είχε περάσει το μεγαλύτερο μέρος του δικού του αγώνα στο να μάχεται με τον Max Verstappen για τη 2η θέση, αφού ο οδηγός της Red Bull έκανε μια εκπληκτική κίνηση από την εξωτερική της στροφής Becketts στον 16ο γύρο σε υγρές συνθήκες, αλλά τελικά πήρε πίσω τη θέση από τον Verstappen στον 38ο γύρο όταν η πίστα είχε πλέον στεγνώσει.

Ο Rosberg τότε προσπάθησε να καλύψει το χάσμα του από τον Hamilton, ο οποίος οδηγούσε συνετά φροντίζοντας τον κινητήρα του, αλλά στον 46ο γύρο ο Γερμανός πιλότος της Mercedes έχασε 3’’ όταν κόλλησε η 7η ταχύτητα καθώς πλησίαζε στη στροφή Vale. «Πρόβλημα στο κιβώτιο», ήταν τα λόγια του Rosberg μέσω της ενδοεπικοινωνίας, πριν του πει «Chassis default 001» ο μηχανικός του αγώνα Tony Ross. Αργότερα του είπε να αποφεύγει την 7η ταχύτητα κι όταν τον ρώτησε τι σήμαινε αυτό, ο Ross πρόσθεσε ότι θα πρέπει να αλλάξει μέσα απ’ αυτό. Σύμφωνα με τους κανονισμούς, τα μηνύματα μέσω της ενδοεπικοινωνίας που βοηθούν οι τεχνικοί τον οδηγό μέσω του καθορισμού αλλαγών έχουν απαγορευτεί και οι συνέπειες των μηνυμάτων αυτών πρόκειται να διερευνηθούν από τους αγωνοδίκες μετά τον αγώνα. Ο Rosberg αργότερα αποκάλυψε ότι το πρόβλημα ήταν κρίσιμο και θα είχε σταματήσει στην πίστα χωρίς τη βοήθεια από τα pits της ομάδας του.

Ο Hamilton δεν είχε τέτοια προβλήματα, κατακτώντας την 4η νίκη της σεζόν και την 4η της καριέρας του στην πίστα του Silverstone. Το μόνο λάθος του ήρθε στον 28ο γύρο, όταν έχασε το πίσω μέρος του μονοθέσιού στην στροφή 1 σ’ ένα υγρό σημείο κι άνοιξε τη γραμμή του, αλλά ανάκτησε γρήγορα την πορεία του κι επέστρεψε στην πίστα στη στροφή 3. Ο Verstappen ήταν εξίσου εντυπωσιακός και παρά την απώλεια της 2ης θέσης από τον Rosberg, τερμάτισε σχεδόν 18’’ μπροστά από τον team-mate του Daniel Ricciardo που ήρθε 4ος. Ο Kimi Raikkonen πήρε άξια την 5η θέση από τον Sergio Perez μόλις 5 γύρους πριν το τέλος του αγώνα και τώρα είναι 3ος στο πρωτάθλημα 65 βαθμούς πίσω από τον Rosberg. Ο Perez τερμάτισε 6ος, μόλις 0,771’’ μπροστά από τον Nico Hulkenberg στην 7η θέση και τον Carlos Sainz Jr. 8’’ πίσω στην 8η θέση. Ο Sebastian Vettel είχε άσχημο Σαββατοκύριακο, μετά από μια ποινή για το κιβώτιο ταχυτήτων που τον έστειλε 5 θέσεις πίσω στο grid, την 11η θέση. Τελικά ήρθε 9ος, με τον Daniil Kvyat 10ο. Ο Ρώσος πέτυχε τον 2ο βαθμό του από την ένταξή του στην Toro Rosso στο Ισπανικό Grand Prix.

Ο αγώνας ξεκίνησε υπό το αυτοκίνητο ασφαλείας που οδήγησε τα μονοθέσια σ’ ένα αργό «τρενάκι» υπό βροχή. Καθώς όμως περνούσε η ώρα, η βροχή σταμάτησε και η κατάσταση της πίστας κρίθηκε κατάλληλη για συνθήκες αγώνα, μετά από 5 γύρους. Όταν το αυτοκίνητο ασφαλείας αποσύρθηκε από την πίστα, 9 από τα 22 μονοθέσια μπήκαν στα pits για αλλαγή ελαστικών, από βρόχινα σε ενδιάμεσα. Ο Pascal Wehrlein ήταν απ’ αυτούς που έπεσαν θύμα των λιμναζόντων νερών στην στροφή 1, μόλις έναν γύρο αργότερα, με αποτέλεσμα ενός εικονικού αυτοκινήτου ασφαλείας (VSC) για να επιτρέψει στους κριτές να απομακρύνουν το μονοθέσιο της Manor.

Hamilton, Rosberg και Verstappen ήταν μεταξύ των οδηγών που μπήκαν στα pits υπό το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας για τα ενδιάμεσα ελαστικά, δίνοντάς τους ένα αρκετά μεγάλο προβάδισμα έναντι των οδηγών που είχαν μπει στα pits έναν γύρο νωρίτερα. Ο Verstappen έδειξε εντυπωσιακούς ρυθμούς με τα ενδιάμεσα ελαστικά κι άρχισε να πιέζει τον Rosberg για τη 2η θέση. Στον 16ο γύρο πήρε την ευκαιρία του, καθώς ο Rosberg έκανε ένα λάθος στη στροφή Maggots, επιτρέποντας στον Verstappen να τον διπλαρώσει από την εξωτερική της στροφή Becketts και να τον περάσει από την εσωτερική της στροφής Chapel.

Οι δύο Mercedes μπήκαν στα pits η μία πίσω απ’ την άλλη στον 17ο γύρο για τα μεσαία ελαστικά, ενώ ο Verstappen ακολούθησε έναν γύρο αργότερα. Ο 18χρονος οδηγός της Red Bull αρχικά «στριμώχτηκε» μεταξύ των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος, αλλά καθώς ο Rosberg φόρεσε τα φρέσκα ελαστικά, άρχισε να κλείνει τη διαφορά. Μετά από δύο προσπάθειες στον 32ο και στον 35ο γύρο, ο Rosberg πέρασε από την εξωτερική τον Verstappen στον 38ο γύρο στη στροφή Stowe. Ο Rosberg αρχικά πλησίαζε τον πρωτοπόρο Hamilton. Το θέμα με το κιβώτιο ταχυτήτων έφερε τέλος στην προσπάθεια του Γερμανού, ενώ ο Verstappen στην 3η δεν ήταν αρκετά κοντά για να επωφεληθεί. Το αποτέλεσμα επαναφέρει ουσιαστικά τη μάχη του πρωταθλήματος μεταξύ Rosberg και Hamilton με 11 από 21 αγώνες να απομένουν. Ο Hamilton θα υποστεί ποινή θέσεων στο grid κάποια στιγμή στο μέλλον, όταν θα λάβει τον επόμενο υπερσυμπιεστή του και το MGU-H, αλλά μετά από 4 νίκες σε 5 αγώνες, η δυναμική τώρα βρίσκεται στην πλευρά του περσινού πρωταθλητή.

Αποτελέσματα
1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1.34’55’’831, 2. Nico Rosberg (Mercedes) +6’’911, 3. Max Verstappen (Red Bull) +8’’250, 4. Daniel Ricciardo (Mercedes) +26’’211, 5. Kimi Raikkonen (Ferrari) +1’09’’743, 6. Sergio Perez (Force India) +1’16’’941, 7. Nico Hulkenberg (Force India) +1’17’’712, 8. Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso) +1’25’’858, 9. Sebastian Vettel (Ferrari) +1’31’’654, 10. Daniel Kvyat (Toro Rosso) +1’32’’600.

Βαθμολογία Οδηγών
1. Rosberg 171, 2. Hamilton 167, 3. Raikkonen 106, 4. Ricciardo 100, 5. Ricciardo 98, 6. Verstappen 87, 7. Bottas 54, 8. Perez 47, 9. Massa 38, 10. Grosjean 28, 11. Hulkenberg 26, 12. Sainz Jr. 26, 13. Kvyat 23, 14. Alonso 18, 15. Button 13, 16. Magnussen 6, 17. Wehrlein 1, 18. Vandoorne 1.

Βαθμολογία Κατασκευαστών
1. Mercedes 338, 2. Ferrari 204, 3. Red Bull 195, 4. Williams 92, 5. Force India 73. 6. Toro Rosso 41, 7. McLaren 32, 8. Haas F1 28, 9. Renault 6, 10. Manor 1.

ΣΧΟΛΙΑΖΟΝΤΑΣ
Μία βροχή τελικά έδωσε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα του 2016. Έχοντας φτάσει σχεδόν στη μέση της σεζόν των 21 αγώνων, η διαφορά του πρωτοπόρου για τον τίτλο των οδηγών Nico Rosberg από τον ομόσταυλό του κι επίσης διεκδικητή του τίτλου Lewis Hamilton μειώθηκε στους 4 βαθμούς. Ο Max Verstappen παραμένει η ευχάριστη έκπληξη της χρονιάς, καθώς το πανάξιο βάθρο που πήρε εδώ για 3η φορά φέτος από την 3η θέση, δείχνει ότι ο νεαρός Ολλανδός ήρθε στη Formula 1 για να μείνει και να γράψει ιστορία. Στον αντίποδα, μας στεναχωράει η «κοιλιά» που έχει κάνει η Ferrari, η οποία φαίνεται να κινδυνεύει να χάσει τη 2η θέση στους κατασκευαστές από την αναγεννημένη Red Bull και τις επιδόσεις του «μαινόμενου ταύρου» Verstappen. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δούμε εντυπωσιακούς αγώνες και το ενδιαφέρον θα κορυφώνεται όσο θα προχωράει το πρωτάθλημα.

(Το θέμα αυτό αναρτήθηκε την 10/07/2016, 09:14 μμ.)