IX Auto Logo

Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP Ισπανίας: Αγώνας για δύο με τελικό νικητή τον Lewis Hamilton

Σ’ έναν αγώνα αδιάφορο σε θέαμα και μονομαχίες, οι Lewis Hamilton και Sebastian Vettel ήταν οι μόνοι που κράτησαν τα προσχήματα και μονοπώλησαν το ενδιαφέρον, με νικητή τον πρώτο, που αξιοποίησε καλύτερα την στρατηγική του.
Του Δημήτρη Σπυράκη
Ο κερδισμένος του 5ου Grand Prix για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2017 της Formula 1 δεν ήταν άλλος από τον Lewis Hamilton, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την στρατηγική που είχε σχεδιάσει για λογαριασμό του η ομάδα του η Mercedes κι έτσι κατάφερε να πάρει μια ξεκάθαρη νίκη, καθώς κέρδισε στην πίστα τον βασικό του αντίπαλο, τον Sebastian Vettel, με μια πανάξια προσπέραση. Ο αγώνας περιορίστηκε σε έργο για δύο ρόλους, που τους μοιράστηκαν ισάξια οι δύο πιλότοι, ο 3 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Βρετανός οδηγός της Mercedes και ο 4 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Γερμανός οδηγός της Ferrari.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η εκκίνηση ήταν λίγο επεισοδιακή σχεδόν για όλους τους οδηγούς. Μπροστά ο Hamilton έχασε το πλεονέκτημα της pole position που είχε κατακτήσει από την προηγούμενη ημέρα (Σάββατο 13 Μαΐου) με ωφελημένο τον Vettel, που έστριψε τελικά 1ος κι άρχισε να χτίζει διαφορά. Πιο πίσω, ο έτερος οδηγός της Mercedes, Valtteri Bottas, αν και έκανε καλή εκκίνηση, αρχικά έπεσε 4ος, αφού τον πέρασε προς στιγμήν ο Kimi Raikkonen, ο άλλος πιλότος της Ferrari, όμως ο Φιλανδός είχε επαφή με τον κακό του δαίμονα, τον Max Verstappen (Red Bull), με αποτέλεσμα την πρόωρη εγκατάλειψή του από σπασμένη δεξιά ανάρτηση. Η ατυχία όμως χτύπησε και τον συμπατριώτη του τον Bottas στον 38ο γύρο, όταν ο αγώνας του τελείωσε εξ αιτίας του σπασμένου και φλεγόμενου κινητήρα του.

Χωρίς τους Φιλανδούς των Mercedes και Ferrari, το ενδιαφέρον μονοπώλησαν οι άλλοι πιλότοι των παραπάνω ομάδων. Ευτυχώς δηλαδή, γιατί και χωρίς αυτούς, ο αγώνας θα είχε εξελιχθεί σ’ ένα ατελείωτο γαϊτανάκι, που -και πάλι ευτυχώς- θα τελείωνε στον 66ο γύρο. Το πόσο μεγάλη απόσταση χώριζε τους δύο βασικούς πρωταγωνιστές του αγώνα από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, φαίνεται από την τελική κατάταξη, όπου στον ίδιο γύρο με τους πρωτοπόρους ήταν μόνον ο 3ος του βάθρου, Daniel Ricciardo, που ανέβηκε εκεί για πρώτη φορά στη σεζόν του 2017. Οι οδηγοί από τον 4ο μέχρι και τον τελευταίο της βαθμολογούμενης 10άδας ήταν έναν γύρο πίσω, ενώ από τον 11ο και πίσω το ντουμπλάρισμα ήταν διπλό!

Το γεγονός αυτό, της χαοτικής διαφοράς από τον 4ο και μετά δηλαδή, σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την επίδοση των μονοθέσιων της Force India, που με μια έξυπνη στρατηγική, κατέλαβε τις δύο επόμενες θέσεις μετά το βάθρο (4η & 5η), με πιο σπουδαία επίδοση την 5η θέση του Esteban Ocon. Ο Nico Hulkenberg έδωσε μια 6η θέση στη Renault, αφού κατάφερε και κράτησε πίσω τους οδηγούς της Toro Rosso, Carlos Sainz Jr. και Daniil Kvyat, στους οποίους όμως ανάμεσα κατάφερε να «στριμωχτεί» ο επίσης καλός Pascal Wehrlein, δίνοντας παράλληλα τους πρώτους βαθμούς στην ομάδα του την Sauber, αφήνοντας παράλληλα την McLaren ως την μοναδική ομάδα χωρίς βαθμούς μετά από 5 αγώνες. Την βαθμολογούμενη 10άδα συμπλήρωσε ο Romain Grosjean με την Haas F1.

Απογοητευτικό ήταν το Σαββατοκύριακο, τόσο για την ομάδα της McLaren, που είδε τον Fernando Alonso και πάλι εκτός βαθμών πετυχαίνοντας την 12η θέση και τον Stoffel Vandoorne να εγκαταλείπει στον 32 γύρο μετά από ατύχημα σχεδόν ίδιο με αυτό του Raikkonen (σπάσιμο εμπρός δεξιού τροχού). Το ίδιο απογοητευτικός ήταν αυτός ο αγώνας και για την ομάδα της Williams, που είδε τους οδηγούς της δύο γύρους πίσω από τους πρωταγωνιστές, στις θέσεις 13 και 16 -την τελευταία δηλαδή, αφού οι οδηγοί που εγκατέλειψαν ήταν 4- με τους Felipe Massa και Lance Stroll αντιστοίχως.

Σε αντίθεση με τις McLaren και Williams, θετικό χαρακτηρίζεται το Σαββατοκύριακο για την Sauber, που θα μπορούσε να είχε και τους δύο οδηγούς της στην βαθμολογούμενη 10άδα, αν ο Markus Ericsson είχε καταφέρει να φτάσει και να περάσει τον Romain Grosjean, όπως ακριβώς είχε κάνει και με τον Alonso. Έτσι ο Σουηδός αρκέστηκε στην 11η θέση. Στους τερματίσαντες ήταν ο Δανός Kevin Magnussen (Haas F1) στην 14η θέση και μια θέση πιο πίσω (15ος) ο Βρετανός Jolyon Palmer (Renault).

Μετά τους πρώτους 5 αγώνες της σεζόν, έχει φανεί μια τάση που οδηγεί σε διαρκείς μονομαχίες σε κάθε αγώνα τους σημερινούς πρωταγωνιστές, Hamilton και Vettel. Και οι δύο ήταν κυριολεκτικά σε άλλον αγώνα, ακόμη και πριν την εγκατάλειψη του Bottas, που φαινόταν ότι ίσως να μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των άλλων δύο. Τον δικό τους ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος έπαιξαν τα ντουμπλαρίσματα -και ήταν πολλά- ενώ μόχλευσε τις στρατηγικές των ομάδων το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν μειώνει την πανάξια νίκη του Hamilton, τον οποίον συνεχάρη μάλιστα και ο βασικός του αντίπαλος Vettel, κατά τη συνέντευξη των νικητών από το βάθρο, την οποία συντόνιζε ένας παλιός γνώριμος της F1, o Pedro de la Rosa, ο οποίος σταμάτησε την ενεργό δράση του στην F1 το 2012. Η διαφορά στη βαθμολογία μεταξύ Vettel και Hamilton είναι μόλις 6 βαθμοί, αφήνοντας ανοιχτούς τους λογαριασμούς τους για το επόμενο GP στο Μονακό 2 εβδομάδες μετά, στις 28 Μαΐου. Εν αναμονή λοιπόν...

Αποτελέσματα
1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1.35’56’’497, 2. Sebastian Vettel (Ferrari) +3’’49, 3. Daniel Ricciardo (Red Bull) +1’15’’82, 4. Sergio Perez (Force India) +1 γύρο, 5. Esteban Ocon (Force India) +1 γύρο, 6. Nico Hulkenberg (Renault) +1 γύρο, 7. Carlos Sainz Jr. (Toro Rosso) +1 γύρο, 8. Pascal Wehrlein (Sauber) +1 γύρο, 9. Daniil Kvyat (Toro Rosso) +1 γύρο, 10. Romain Grosjean (Haas F1) +1 γύρο.