IX Auto Logo

Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP Μαλαισίας: Νίκη-δώρο γενεθλίων για τον Max Verstappen

Σ’ έναν «καθαρό» αγώνα, χωρίς ατυχήματα κι αυτοκίνητο ασφαλείας, ο νεαρός Ολλανδός Max Verstappen πήρε τη νίκη πανάξια, μπροστά από τον υποψήφιο παγκόσμιο πρωταθλητή Lewis Hamilton και τον teammate του, Daniel Ricciardo.
Του Δημήτρη Σπυράκη
Το σερί των αποτυχιών του Verstappen στη φετινή σεζόν σταμάτησε στη Μαλαισία. Ο νεαρός πιλότος της Red Bull που είχε καταταγεί 3ος για την εκκίνηση, εκμεταλλεύτηκε την εγκατάλειψη του Kimi Raikkonen πριν καν ξεκινήσει κι έκανε μια επίθεση στον Hamilton στον 4ο γύρο για την πρωτοπορία στον αγώνα. Ο Βρετανός δεν έφερε καμία αντίσταση, όπως ομολόγησε εκ των υστέρων και ο ίδιος, καθώς ο βασικότερος αντίπαλός του στη διεκδίκηση του τίτλου, Sebastian Vettel, ξεκινούσε τελευταίος. Ο πεισματάρης Γερμανός πιλότος της Ferrari έβαλε οδήγησε από την αρχή υποδειγματικά και γύρο με τον γύρο, πλησίαζε όλο και πιο πολύ προς την κορυφή, καταφέρνοντας τελικά να καταλάβει την 4η θέση.

Μια μέρα μετά την συμπλήρωση των 20 χρόνων του, ο Verstappen πέτυχε τη 2η νίκη της καριέρας του στη Formula 1 και την τελευταία στη Μαλαισία, καθώς το Grand Prix στο Sepang ήταν το τελευταίο, μετά από 18 χρόνια (το 1999 ο 1ος αγώνας). Ωστόσο, ο Vettel διατηρεί ζωντανές τις φιλοδοξίες του για το πρωτάθλημα οδηγών και δίκαια κέρδισε τον τίτλο του οδηγού της ημέρας. Το Σαββατοκύριακο για την Ferrari ήταν δραματικό, καθώς ο Raikkonen αντιλήφθηκε μια αποτυχία του κινητήρα κινούμενος προς την σχάρα εκκίνησης, κατά τη διάρκεια του γύρου σχηματισμού. Ο Φινλανδός, ο οποίος έπρεπε να ξεκινήσει μαζί με τον Hamilton στην 1η σειρά, γύρισε πίσω στα pits και ποτέ δεν επέστρεψε στην πίστα, παραχωρώντας εν λευκώ τη 2η θέση από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ενώ ο Hamilton ήταν απασχολημένος με το να διαμαρτύρεται για ένα τεράστιο θέμα στον κινητήρα του, ο Ολλανδός, με τη βοήθεια του DRS, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία κι έσπευσε για ένα τολμηρό πέρασμα στο εσωτερικό της Mercedes στην 1η στροφή. Από τη στιγμή που βρέθηκε μπροστά, δεν απειλήθηκε ποτέ και άνετα έκανε ένα προβάδισμα 10’’, που παρέμεινε μέχρι την καρό σημαία. Παρά την pole position του Hamilton, η Mercedes δεν είχε ένα άνετο Σαββατοκύριακο στις υγρές συνθήκες της Μαλαισίας και σ’ όλο τον αγώνα τα μονοθέσιά της φάνηκε ν’ αγωνίζονται για να ταιριάξουν στον ρυθμό των Red Bull.

Από τους πρωτοπόρους, ο Ricciardo έχασε τα μέγιστα από τη φάση των pit stops. Η Red Bull επέλεξε να κρατήσει τον Αυστραλό έξω 4 γύρους περισσότερο από τον συμπαίκτη του, αλλά όταν επανήλθε στην πίστα, τα 5’’ διαφοράς του από τον Hamilton είχαν αυξηθεί σε πάνω από 18’’, οδηγώντας την Αυστριακή ομάδα μακριά από έναν τερματισμό 1-2 κι έφερε τον Ricciardo πιο κοντά στον ανερχόμενο στην πίστα Vettel, ο οποίος έκανε έναν εκπληκτικό αγώνα κι από την τελευταία θέση που εκκίνησε, είχε ανέβει 13ος στο τέλος του 1ου γύρου και στην 5η θέση στο μέσο του αγώνα, όταν έκανε το δικό του pit stop μετά από 28 γύρους κι έβαλε τα πολύ μαλακά ελαστικά. Στην πορεία, κατάφερε να περάσει τον Valtteri Bottas (Mercedes) κατά τη διάρκεια των στάσεων κι έκλεισε μέσα σε 1’’ τον 3ο Ricciardo, με 10 γύρους να απομένουν. Οι πρώην συμπαίκτες πολεμούσαν σκληρά για την τελική θέση στο βάθρο. Τελικά, τα ελαστικά του Vettel δεν άντεξαν στους ρυθμούς του Γερμανού μέχρι το τέλος, αναγκάζοντάς τον να συμβιβαστεί με την 4η θέση.

Ο Bottas έκανε μια γρήγορη εκκίνηση από την 5η θέση για να έρθει δίπλα-δίπλα με τον Verstappen στην έξοδο της 1ης στροφής, αλλά όπως και στα προκριματικά, αγωνίστηκε και τερμάτισε 44’’ πίσω από τον συμπαίκτη του στην 5η θέση. Ο Sergio Perez (Force India) τερμάτισε 6ος, ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα, δεδομένου ότι όλο το Σαββατοκύριακο είχε αγωνιστεί με ίωση. Ο Stoffel Vandoorne (McLaren) τερμάτισε 7ος για 2ο συνεχόμενο GP, μπροστά από τους πιλότους της Williams, Lance Stroll και Felipe Massa. Ο Esteban Ocon (Force India), που νωρίτερα είχε επαφή με τον Massa, πήρε τελικά την 10η και τελευταία βαθμολογούμενη θέση. Ο Fernando Alonso δεν μπόρεσε να κινηθεί με τον ρυθμό του Vandoorne και τερμάτισε 11ος, μπροστά από τον Kevin Magnussen (Haas F1). Οι δυο τους είχαν επαφή στη διάρκεια του αγώνα, αλλά μπόρεσαν να συνεχίσουν και να τερματίσουν μπροστά από τον Romain Grosjean.

Ο Pierre Gasly (Toro Rosso) ήρθε 14ος στο ντεμπούτο του στην F1, κρατώντας πίσω τις Renault των Jolyon Palmer και Nico Hulkenberg, αλλά ήταν απογοητευτικό το απόγευμα για τον συμπαίκτη του Carlos Sainz Jr., ο οποίος είχε την ίδια τύχη με τον Raikkonen, αφού αντιμετώπισε ένα δικό του θέμα με τον κινητήρα του. Μέχρι το Sepang, ήταν μια άσχημη σεζόν για τον Verstappen, έχοντας μόνον ένα βάθρο το 2017, ρίχνοντάς τον πίσω από τον συμπαίκτη του Ricciardo κατά 84 βαθμούς (μετά και το GP της Μαλαισίας) στην κατάταξη των οδηγών. Η Φόρμουλα 1 στη συνέχεια κατευθύνεται προς την Suzuka της Ιαπωνίας για τον 16ο αγώνα της σεζόν, 6-8 του μήνα (Οκτώβρη).

Αποτελέσματα
1. Max Verstappen (Red Bull) 1.30’01’’290, 2. Lewis Hamilton (Mercedes) +12’’770, 3. Daniel Ricciardo (Red Bull) +22’’519, 4. Sebastian Vettel (Ferrari) +37’’362, 5. Valtteri Bottas (Mercedes) +56’’021, 6. Sergio Perez (Force India) +1’18’’630, 7. Stoffel Vandoorne (McLaren) +1 γύρο, 8. Lance Stroll (Williams) +1 γύρο, 9. Felipe Massa (Williams) +1 γύρο, 10. Esteban Ocon (Force India) +1 γύρο.