IX Auto Logo

Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP ΗΠΑ: Νίκη του Hamilton κι αγκαλιά με τον 4ο τίτλο του

Ο Lewis Hamilton βρίσκεται πλέον αγκαλιά με τον 4ο παγκόσμιο τίτλο του, μετά τη νίκη που πέτυχε και στο Grand Prix των ΗΠΑ, αυξάνοντας τη διαφορά του από τον Vettel σε 66 βαθμούς, αφού ο Γερμανός περιορίστηκε στη 2η θέση.
Του Δημήτρη Σπυράκη
Με τη νίκη του αυτή, ο Lewis Hamilton έχει το ένα χέρι στο τρόπαιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος του 2017, ενώ αν τερματίσει στην 5η θέση ή ψηλότερα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο Μεξικό (28-29 Οκτωβρίου 2017), θα εξασφαλίσει τον τίτλο, ενώ ο Vettel πρέπει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις για να σταθεί πιθανό να επεκτείνει τις μικρές ελπίδες του για τίτλο για έναν ακόμη γύρο. Η νίκη του Hamilton εξασφάλισε επίσης το πρωτάθλημα κατασκευαστών για την Mercedes για 4η συνεχόμενη χρονιά, ένα κατόρθωμα που ταιριάζει με την περίοδο κυριαρχίας της Red Bull την χρονική περίοδο 2010-2013.

Αν και οι πιθανότητές του για τίτλο τελικά εξανεμίζονταν, ο Vettel δεν κατέβηκε στον αγώνα χωρίς μάχη. Μετά την έναρξη του αγώνα από τη 2η θέση για τον Γερμανό, πάλεψε και πήρε το προβάδισμα από τον Hamilton με μια τολμηρή κίνηση στο εσωτερικό της 1ης στροφής. Αλλά η Mercedes αποδείχθηκε ταχύτερη στο Circuit της Αμερικής την Κυριακή (22 Οκτωβρίου 2017) και στον 6ο γύρο ο Βρετανός πήρε πίσω το προβάδισμα με μια εξίσου αποφασιστική κίνηση στο εσωτερικό της στροφής 12. Και στις δύο περιπτώσεις, οι δύο αντίπαλοι του πρωταθλήματος πέρασαν ο ένας τον άλλον αφήνοντας αρκετό χώρο για ν’ αποφύγουν μια σύγκρουση, αλλά ο Hamilton βγήκε στην κορυφή, εκμεταλλευόμενος τη δύναμη του μονοθέσιού του και την πρόσφυση της 5,5 χλμ. πίστας.

Η Ferrari βάζοντας τον Vettel για ένα νέο σετ ελαστικών στον 17ο γύρο, ανάγκασε την Mercedes ν’ αλλάξει τη στρατηγική της και να κάνει το ίδιο με τον Hamilton 2 γύρους αργότερα. Η αναποφασιστικότητα της Mercedes για το πότε θα έβαζε στα pits τον Hamilton σχεδόν τιμωρήθηκε, καθώς ο Βρετανός, μετά την αλλαγή των ελαστικών του, εξήλθε στην πίστα μόλις λίγα μέτρα μπροστά απ’ τον αντίπαλό του. Η Ferrari έκλεισε στην άκρη της 1ης στροφής, καθώς ο Vettel πάτησε το γκάζι για να επιδιώξει την προσπέραση στην Mercedes, αλλά αποδείχθηκε μάταιη η προσπάθεια, καθώς ο Hamilton δεν έχασε πάλι το προβάδισμά του, ενώ αύξησε και την μεταξύ τους διαφορά σε περισσότερα από 5’’ μετά από 10 γύρους.

Με τις ελπίδες του Vettel για πρωτάθλημα να χάνονται, η Ferrari επιδίωξε ένα τελευταίο στοίχημα στον 39ο γύρο, με το να φέρει στα pits τον Γερμανό για 2η φορά. Αυτή η αλλαγή ελαστικών τον έριξε 4ο, αλλά του πέρασαν τα γρηγορότερα πολύ μαλακά ελαστικά, δίνοντάς του έτσι το ταχύτερο μονοθέσιο στην πίστα, με μια διαφορά 25’’ από τον Hamilton. Ο Vettel μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Valtteri Bottas για την 3η θέση πριν ο συμπαίκτης του Kimi Raikkonen τον αφήσει να περάσει 2ος, αλλά ο Hamilton, ο οποίος έμεινε σε μια ενιαία στρατηγική, παρέμεινε πολύ μακριά και διέσχισε τη γραμμή του τερματισμού 10’’ μπροστά από την Ferrari του Γερμανού στο τέλος.

Πίσω από τους δύο πρωτοπόρους, ο αγώνας τελείωσε μ’ ένα αμφιλεγόμενο συμβάν, καθώς ο Max Verstappen, που ξεκίνησε 16ος και σκαρφάλωσε μέχρι την 3η θέση περνώντας στον τελευταίο γύρο τον Raikkonen στο εσωτερικό της στροφής 16 με μια καταπληκτική κίνηση σε μία από τις πιο εντυπωσιακές στροφές της πίστας, πέρασε όμως στο apex κατά τη διαδικασία κι αμέσως πήρε ποινή 5’’. Το γεγονός αυτό τον έριξε πίσω από τον Φιλανδό στην τελική κατάταξη. Ο νεαρός Ολλανδός ήταν ήδη στο χώρο με τους νικητές του βάθρου και κατάλαβε την επιβολή της ποινής του όταν είδε στον ίδιο χώρο τον Raikkonen.

Μετά από ένα αγώνα-υπερπροσπάθεια για απόδοση, ο Bottas τερμάτισε 5ος με τη 2η Mercedes με διαφορά από το νικητή περισσότερο από 30’’. Ο Esteban Ocon πήρε την 6η θέση για την Force India μπροστά από τον Carlos Sainz, ο οποίος εντυπωσίασε στο ντεμπούτο του με τη Renault, κερδίζοντας τη Force India του Sergio Perez που κατετάγη 8ος. Ο Felipe Massa τερμάτισε στην 9η θέση για την Williams, μπροστά από τον Daniil Kvyat που κατέλαβε την τελευταία βαθμολογούμενη θέση (10η) για την Toro Rosso. Οι Fernando Alonso και Daniel Ricciardo ήταν οι πιο άτυχοι του αγώνα, καθώς εγκατέλειψαν με θέματα στους κινητήρες τους, ενώ ήταν και οι δύο στη βαθμολογούμενη 10άδα. Το επόμενο GP της σεζόν λαμβάνει χώρα στην Πόλη του Μεξικού κι αν δεν έχουμε κάποιο απρόοπτο συμβάν του μονοθέσιου του Hamilton, είναι πιθανό να δούμε τον Βρετανό να στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής για 4η φορά.

Αποτελέσματα
1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1.33’50’’993, 2. Sebastian Vettel (Ferrari) +10’’143, 3. Kimi Raikkonen (Ferrari) +15’’779, 4. Max Verstappen (Red Bull) +16’’768, 5. Valtteri Bottas (Mercedes) +34’’967, 6. Esteban Ocon (Force India) +1’30’’980, 7. Carlos Sainz Jr. (Renault) +1’32’’944, 8. Sergio Perez (Force India) +1 γύρο, 9. Felipe Massa (Williams) +1 γύρο, 10. Daniil Kvyat (Toro Rosso) +1 γύρο.