IX Auto Logo

Καλώς ήρθατε στο ixauto.gr, το μοναδικό πλήρως ανεξάρτητο και απόλυτα έγκυρο μέσο ενημέρωσης για το αυτοκίνητο.

F1 GP Μεξικού: Πρωταθλητής ο Hamilton από την 9η θέση

Κι ενώ όλα έδειχναν την απόλυτη καταστροφή στην αρχή του αγώνα για τον Lewis Hamilton, μια 9η θέση συνδυαστικά με την 4η που πέτυχε ο βασικότερος αντίπαλός του Sebastian Vettel, ήταν αρκετή για να του χαρίσει τον 4ο τίτλο του.
Του Δημήτρη Σπυράκη
Αναμφισβήτητα ο Lewis Hamilton ήταν ο οδηγός με την πιο μεγάλη συναισθηματική φόρτιση μετά την εκκίνηση του αγώνα. Ξεκίνησε πίσω από την κορυφή, προσπάθησε να πλασαριστεί όσο πιο μπροστά γινόταν, αλλά το τολμηρός Max Verstappen ήθελε περισσότερο απ’ όλους τη δόξα του νικητή και «σφηνώθηκε» ανάμεσα στους πρωτοπόρους για να τεθεί επικεφαλής στην κούρσα. Ως αποτέλεσμα, Sebastian Vettel και Lewis Hamilton είχαν επαφή, με τον Γερμανό να πηγαίνει πρόωρα στα pits για αντικατάσταση του ρύγχους της Ferrari του και τον Βρετανό να εισέρχεται κι αυτός στα pits με μεγάλη αργοπορία εξαιτίας του σχισμένου πίσω ελαστικού του. Η απόλυτη καταστροφή στο πιο κρίσιμο σημείο!

Η ζημιά περιορίστηκε για τον Βρετανό όταν διαπίστωσε ότι ο Vettel είχε πέσει κι αυτός σχεδόν στον πάτο της κατάταξης (αυτός ήταν ο ίδιος ο πάτος). Όμως, ο Vettel είχε αρχίσει αμέσως να ανακάμπτει, ενώ ο Hamilton άργησε πολύ να πάρει μπροστά. Με τη διαφορά που είχε διαμορφωθεί από τους πρωτοπόρους του αγώνα, ο Γερμανός δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσει τον αγώνα, κάτι που χρειαζόταν πάση θυσία με τον Βρετανό αντίπαλό του εκτός βαθμών και πολύ πίσω στην κατάταξη. Οι προσπάθειες του Vettel ήταν φιλότιμες κι απέδωσαν μέχρι την 4η θέση, πολλή σπουδαία επίδοση αν λάβει κανείς υπόψη το γεγονός ότι ξεκίνησε ουσιαστικά τον αγώνα από την προτελευταία θέση.

Πίσω στον Hamilton, τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα. Ο χρόνος κυλούσε βασανιστικά σε βάρος του Βρετανού, καθώς αργούσε να περάσει τους προπορευόμενους πιλότους και κυριολεκτικά θεωρείται άθλος για τον ίδιο το γεγονός ότι κατάφερε να μπει στους βαθμούς και μάλιστα να περάσει στο τέλος του αγώνα τον Fernando Alonso, τον Ισπανό πιλότο της McLaren που πάλευε για τους βαθμούς. Μπορεί η νίκη του Max Verstappen να ήρθε άνετα, κρίνοντας την διαφορά του από τον 2ο Valtteri Bottas, όμως και ο Φιλανδός πιλότος της Mercedes πήρε άνετα την 2η θέση από τον ομοεθνή του Kimi Raikkonen, που κι αυτός δεν απειλήθηκε από κανέναν άλλον οδηγό, ούτε καν του συμπαίκτη του Vettel, όμως ο πιο σπουδαίος τερματισμός ήταν η 9η θέση του Hamilton, που του χάρισε και μαθηματικά τον 4ο παγκόσμιο τίτλο του.

Αν και οι πρωταγωνιστές ήταν άλλοι, κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει την εξαίρετη επίδοση του Esteban Ocon (Force India) από την 5η θέση και του Lance Stroll (Williams) από την 6η θέση, τους οποίους απλά ακολούθησαν οι Sergio Perez (Force India) και Kevin Magnussen (Haas F1). Ο αγώνας είχε τόσο γρήγορο ρυθμό, που τερμάτισαν στον ίδιο γύρο μόλις οι 4 πρώτοι, κάτι που είχαμε καιρό να δούμε σε αγώνα της Formula 1. Επίσης, ήταν σοκαριστικό το θέαμα, να βλέπεις τον Verstappen (κι αργότερα του Bottas, Raikkonen και Vettel) να ρίχνει γύρο στον Hamilton! Ο ίδιος ο Βρετανός έκανε συμβολικά χώρο για τους πρωτοπόρους, καθώς αυτός ήταν σε άλλον αγώνα και δεν ήθελε να επηρεάσει τον ρυθμό των πρώτων στην πίστα.

Με αποτελέσματα που σίγουρα κανείς δεν θα περίμενε, το GP του Μεξικού θα μείνει στην ιστορία ως ο αγώνας με τις πιο πολλές ανατροπές και τις πιο έντονες συγκινήσεις, ενώ δεν γίνεται να παραβλέψουμε το γεγονός ότι ανέδειξε (πρόωρα) τον παγκόσμιο πρωταθλητή της χρονιάς. Αυτός ο αγώνας τα είχε όλα! Συγκρούσεις, προσπεράσεις, ανατροπές, ίντριγκα, εκπλήξεις -ευχάριστες και μη- ό,τι ακριβώς χαρακτηρίζει την κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού, την Formula 1. Ελπίζουμε να πάμε έτσι μέχρι και το τέλος, στα δύο GP που απομένουν, αυτό της Βραζιλίας και το GP του Abu Dhabi, με το οποίο θα πέσει -και φέτος- η αυλαία του πρωταθλήματος. Για να δούμε...

Αποτελέσματα
1. Max Verstappen (Red Bull) 1.36’26’’552, 2. Valtteri Bottas (Mercedes) +19’’678, 3. Kimi Raikkonen (Ferrari) +54’’007, 4. Sebastian Vettel (Ferrari) +1’10’’078, 5. Esteban Ocon (Force India) +1 γύρο, 6. Lance Stroll (Williams) +1 γύρο, 7. Sergio Perez (Force India) +1 γύρο, 8. Kevin Magnussen (Haas F1) +1 γύρο, 9. Lewis Hamilton (Mercedes) +1 γύρο, 10. Fernando Alonso (McLaren) +1 γύρο.